Tesla Model Y tanıtıldı

Ana Sayfa » Haberler » Tesla Model Y tanıtıldı

Tesla Model Y tanıtıldı

Amerikalı elektrikli otomobil ve teknoloji üreticisi olan Tesla firmasının alt ve orta gelir grubuna yönelik olarak belirlediği SUV tarzında modeli Model Y tanıtıldı. Bu araç ile yine yenilikçi tasarım ve teknolojilerin çok fazla kullanıldığı görülmektedir.

Tesla Model Y özellikleri nelerdir?

Model Y’nin gözümüze çarpan belirgin özellikleri şunlardır. Araçta ilk etapta gözümüze takılan nokta 20 inçlik jantlarıdır. Bu jantlar ile tasarımına renk katılmıştır. Aracın uzun menzili de gerçekten dikkat çekici gözükmektedir. Araç bir dolumda ortalama 280 mil yani 450 km’dir. Bu menzil elektrikli otomobil düşünüldüğünde gerçekten iyi bir orandır. Araç üzerinde 2 farklı elektrik motoru bulunmaktadır.

tesla-model-y4

Tesla Model Y kaç kişilik bir araç

Tesla’nın Model Y isimli modeli toplamda 7 yetişkin kişinin seyahat edebileceği şekilde planlanmıştır. İstenildiği takdirde arka tarafta konumlandırılan 2 ekstra koltuk yatırılarak bagaj kapasitesinde artış elde edilebiliyor olması araca ekstradan katkı sağlamıştır.

tesla-model-y2

Tesla Model Y 100 km hıza kaç saniyede ulaşıyor?

Model Y’nin hızlanması diğer modellere yaklaşmış durumdadır. Model S’de gözlemlediğimiz 2.9 saniye gibi rakamlara ulaşamıyor olsa da çok fazla geride kalmamış gibi gözüküyor. Model Y 100 km hıza 3.5 saniyede ulaşıyor. Gaz tepkilerinin gerçekten muazzam olduğu bu araç Tesla sevenleri üzmeyecek şekilde tasarlanmış.

tesla-model-y3

Tesla Model Y şarj süresi ne kadar?

Model Y, herhangi bir supercharger istasyonunda yaklaşık 15 dakika içerisinde 168 mil yani 270 km kadar yeterli olacak enerji depolayabilmektedir. Dünya üzerinde 12.000’den fazla supercharger istasyonun bulunduğunu da dile getiren şirket yetkilileri Model Y’nin bu istasyonları çok rahatlıkla kullanabilecekleri konusunda bilgi verdi. Model S modelinde olduğu gibi ücretsiz bir şekilde supercharger istasyonlarının kullanılamayacağı, öde ve kullan tarzında bir sistemin Model Y için geçerli olacağı şirket tarafından söylenmiştir.

tesla-model-y

Ayrıca araç tavanında kullanılan şirketin GlassRoof ismini verdiği, bizlerin tam tavan olarak bildiğimiz malzemenin kullanıyor olması, aracın gerçekten ferah kullanılabilir ve rahat olmasına katkı sağlamış. Bu kullanılan GlassRoof isimli camın UV ışınlara karşı etkili olduğu ve güneşten gelen zararlı ışınları engellemesi de özellik açısından araca artı katan noktalar arasındadır. Araç içerisinde orta konsolda konumlandırılmış olan 15 inçlik ekran ile aracın tüm özelliklerinin kontrol ediliyor olması da teknolojinin son noktasına kadar kullanılmış olduğunun bir kanıtı gibi duruyor.

tesla-model-y6

Tesla Model Y fiyatı ne kadar?

Model Y tanıtımda ürün fiyatı konusunda da şirket tarafından bilgi verildi. Bilindiği üzere şirketin orta ve alt gelir grubuna yönelik modeli olan Model 3 baya bir rağbet görmüştü. Bu nedenle şirket ara bir kısmı bu modeli yani Model Y’yi konumlandırmayı planlamıştır. Yine diğer Tesla modellerinde olduğu gibi siparişlerin internet sitesi üzerinden alındığını söylememiz gerekir. 3 farklı fiyat seçeneği ve donanım seçeneği ile satışa sunulacak olan Model Y 42.000 dolar dan başlayan fiyatlar ile kullanıcılara kavuşacak. Tesla ilk teslim edilecek olan araçların 2021 yılından itibaren verilebileceği konusunda sipariş sayfasında bilgi vermiştir. Yani buna göre ilk teslim edilecek olan Model Y’ler en erken 2021 yılında kullanıcılara sunulacak gibi gözüküyor.

Ekleyen :İsmail ŞentürkTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Tesla Model Y tanıtıldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Tesla Model Y Özellikleri – İsmail ŞENTÜRK – Büyük Blog – Büyük Blog24 Mart 2019

[…] Tesla Model Y Tanıtıldı İşte Özellikleri Haberimiz İçin Tıklayın. […]

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Xiaomi Türkiye’de neyi veyahut neleri hedefliyor Apple satışları düşüyor Fransa’nın Başkenti Paris’te Patlama Meydana Geldi Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar Google Play’den güvenlik atağı: Kurala uymayan uygulamalar kaldırılacak! Playstation 5 Ne Zaman çıkacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Büyük Blog - Tüm Hakları Saklıdır