Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar

Ana Sayfa » Makale » Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar

Hybrid otomobil hakkında doğru bilinen yanlışlar

Hybrid sistemlerin, teknolojinin geliştiği son günlerde karşımıza sıklıkla çıktıkları aşikar bir durumdur. Bu hybrid sistemler ile daha az enerji kullanılarak, daha fazla güç elde edilmeye çalışılmaktadır. Otomobil sektöründe de gün geçtikçe yaygınlaşan hybrid otomobiller daha az enerji ile daha fazla mesafe kat etmemizi sağlamaktadırlar. Yalnız halk arasında hybrid konusunda yanlış bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin en yaygını ise hybrid otomobillerin tamamen elektrik ile çalışıyor sanılmasıdır. Elektrikli sanılmasının yanı sıra hybrid otomobillerin şarj edilme ihtiyacının olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle hybrid konusunda halk arasında çeşitli konferanslar ve etkinlikler ile hybrid konusunun detaylı bir şekilde anlatılması gereklidir.

hybrid-otomobiller-hakkında-doğru-bilinen-yanlışlar

Hybrid otomobiller neden az yakarlar

Hibrit otomobillerin az yakıt tüketmelerinin nedeni, 2 farklı motorun birbirleriyle senkronize bir şekilde çalışmalarından dolayıdır. Bu sayede elektrik motoru kullanılırken, ihtiyaç halinde benzinli motor devreye girerek 2 motorunda birbirini destekler nitelikte çalışmasıdır. Bunu yapay zekayla ve komplike bir yazılımla başarmak günümüz teknolojisini baz aldığımızda çokta şaşılacak bir durum değildir. Uygun şartlardan bataryalara depolanan enerjinin, normal kullanımda elektrik motoru vasıtasıyla kullanılması, benzinli motorun sürekli çalışmasını engeller. Bu sayede bazı yl koşullarında ücretsiz bir şekilde seyahat etmenize olanak sunarlar. Sistem sizin kullanımınıza ve yolun durumuna göre benzinli motoru devreye alır ve kapatır. Bu sayede de yakıt tüketiminin en aza indirgenmesi sağlanmış olur.

Hybrid otomobillerin şehir içinde az yakmasının nedenleri nelerdir

Hybrid sistemler komplike ve benzinli motor ile birlikte hareket eden sistemlerdir. Bu nedenle de aracın daha az güç ihtiyacının olduğu noktalarda sadece elektrikli motor ile ivmelenmelerini sağlarlar. Bu durumlarda benzinli motor kapalı kalacağı için şehir içi yol durumlarda daha az yakıt tüketimleri olası bir durumdur.

Hybrid otomobiller hangi senaryolarda satın alınabilir

Hybrid otomobiller şehir içi kullanımlarının daha fazla olduğu senaryolarda çok rahatlıkla tercih edebilirler. Dizel motorlu araçların bu tarz senaryolarda günümüzde çok fazla tercih edildiği bilinmektedir. Fakat hybrid otomobillerin yaygınlaşması ile bu durumun tersine döneceği düşünülmektedir. Günümüz teknoloji ile artık dizel motorlu araçlar yerine hybrid diye nitelendirdiğimiz hem elektrikli motora sahip, hem de benzinli motora sahip araçların sıklıkla karşımıza çıkacağını düşünmekteyiz.

Dizel motorlu araçların Avrupa’da yasaklanıyor olması ve hybrid teknolojisi

Dizel motorlu araçların havayı ve çevreyi çok daha fazla kirletmesi sebebiyle bazı Avrupa kentlerinde, dizel motora sahip araçların girişlerinin ücretli olması ve zamanla yasaklanıyor olması duyduğumuz haberler arasındadır. Bu habere istinaden hybrid teknolojisi barındıran otomobillerin zamanla sayılarının artacağını düşünmek mantıksız olmaz. Ayrıca dizel motorlu araçlardan alınan bazı giriş çıkış ücretlerinin tam elektrikli ve hybrid araçlardan alınmadığına Avrupa kentlerinden bazılarında rastlamaktayız.

Ekleyen :İsmail ŞentürkTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Xiaomi Türkiye’de neyi veyahut neleri hedefliyor Apple satışları düşüyor Fransa’nın Başkenti Paris’te Patlama Meydana Geldi Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar Google Play’den güvenlik atağı: Kurala uymayan uygulamalar kaldırılacak! Playstation 5 Ne Zaman çıkacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Büyük Blog - Tüm Hakları Saklıdır