Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ana Sayfa » Makale » Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar

Ticari araç sahiplerinin yılda bir kez, hususi araç sahiplerinin 2 yılda bir düzenli olarak yaptırmak zorunda oldukları araç muayeneleri öncesinde yapılması gereken bazı noktalar sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Bunlardan bazıları şunlardır;

Araç muayenesi için randevu almak

Muayenelerine yakın zaman kalan araç sahipleri istedikleri tarih için randevu alabilmektedirler. Bu randevuları isterseler 0 850 222 88 88 nolu telefonu ücretsiz arayarak alabilirsiniz. Ayrıca bir başka randevu alma yöntemi ise www.tuvturk.com.tr web adresini ziyaret ederek, gerekli bağlantıları takip ederek ücretsiz bir şekilde randevu almaktır. Randevu almak muayene öncesinde yapılması gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Randevusuz bir şekilde muayene yaptırılmaya çalışılması durumunda çok uzun bir süre muayene istasyonunda beklemek zorunda kalabilirsiniz. Randevu saatinden yarım saat önce istasyonda bulunup gişe işlemlerini başlatmanız, muayene işleminizin zamanında yapılmasını ve zaman kaybetmenizi önleyecektir.

Araç üzerinde vergi borcu ve trafik cezasının olup olmadığının kontrol edilmesi

Araç muayenesine gitmeden önce kontrol edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de vergi borcunun, trafik cezasının ve otoyol borcunun olmamasıdır. Eğer ki bu borçlardan bir tanesi plakanıza kayıtlı ise muayene randevunuzu alsanız dahi muayene işlemlerine başlayamazsınız. Kısaca anlatmak gerekirse borcunuzu ödemeden muayene işlemlerine başlayamazsınız.

Egzoz emisyon ölçümünün kontrol edilmesi ve yapılması

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile 16 ocak 2019 tarihi itibarıyla egzoz emisyon ölçümü ağır kusur olmaktan çıkarılarak hafif kusur statüsüne alındı. Bu nedenle egzoz emisyon ölçümü raporunuzun olmaması sizin muayeneden kalmanıza neden olmayacaktır. Fakat çevremizi ve doğayı korumak adına sosyal sorumluluklarımız gereği, aracımızın egzoz emisyon ölçümünü yılda bir yaptırmalı ve fazla çıkan bir emisyon oranı var ise aracımızda gerekli tadilatı yaptırmalıyız.

araç-muayenesine-gitmeden-önce-yapılması-gerekenler

Araç muayenesine gitmeden önce gerekli olan ekipmanların kontrolünün yapılması

Araç muayenesine gitmeden önce gerekli olan ekipmanların eksiksiz olduğu kontrol etmeliyiz. Bu ekipmanlar arasında 1 adet ilk yardım çantası veya kutusu, 2 adet üçgen reflektör ve bir adet aracın boyuna göre belirlenmiş yangın tüpü yer almalıdır. Yangın tipleri aracın boyutuna göre değişmektedir. Büyük araç sahibi iseniz gerekli yangın tüpü boyutu için www.tuvturk.com.tr’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Araç muayenenizi geciktirmeyin

Araç muayenenizi geçirtirmeniz durumunda sizlere muayene öncesinde bir ceza oranı yansıtılacaktır. Bu ceza oranı ise her aya mahsuben muayene ücretine ek %5’tir. Yani muayenenizi 3 ay geciktirmiş iseniz muayene ücretine ek %15 ceza oranıyla karşılaşabilirsiniz.

Araç muayenesi ne kadar zamanınızı alır

Araç muayenesi yaklaşık olarak toplamda 2 saat kadar bir zamanınızı alacaktır. Bu zaman aralığının yaklaşık olarak 1 saati gerekli işlemlerin gişelerde yapılmasıdır.

Ekleyen :İsmail ŞentürkTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araç muayenesi öncesi dikkat edilmesi gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Xiaomi Türkiye’de neyi veyahut neleri hedefliyor Apple satışları düşüyor Fransa’nın Başkenti Paris’te Patlama Meydana Geldi Hybrid otomobiller hakkında doğru bilinen yanlışlar Google Play’den güvenlik atağı: Kurala uymayan uygulamalar kaldırılacak! Playstation 5 Ne Zaman çıkacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Büyük Blog - Tüm Hakları Saklıdır